Potraviny a zemědělské produkty opatřené značkami evropského systému ochrany názvu produktů

České pivo

Zařazením mezi chráněná zeměpisná označení bylo uznáno, že České pivo má unikátní a nenapodobitelný charakter. Chráněné zeměpisné označení České pivo již více než čtyři roky garantuje spotřebitelům na vybraných pivech tradiční charakter a kvalitu českého piva.

GA10GA10GA10

Výzkum veřejného mínění* zjišťoval, zda je pro pivaře důležité, jestli se pivo vyrábí v Česku a z českých surovin. Téměř všichni (96 % dotázaných) dávají přednost pivu z ČR a pro 89 % spotřebitelů  je důležité, že je české pivo vyrobeno z domácích surovin.
91 % konzumentů je přesvědčeno, že označení České pivo je zárukou kvality, a 69 % deklarovalo, že se při nákupu rozhodují právě podle tohoto označení.

„Z výsledků průzkumu vyplývá pro nás, české sládky, potěšující závěr – Češi věří českému pivu, prostě jej považují za nejlepší. Preferují české suroviny, které jim právě chráněné zeměpisné označení garantuje.  Při výrobě Gambrinusu používáme pouze tři české pivovarnické suroviny, ječmen chmel a vodu, čímž splňujeme přísná kritéria Chráněného zeměpisného označení. Proto společně  s dalšími našmi tradičními českými pivními značkami označení České pivo můžeme používat,“ řekl Vojtěch Homolka, sládek piva Gambrinus. 

Používání chráněného zeměpisného označení České pivo s sebou nese nejen dodržování varních postupů a surovinové čistoty, ale také přísné kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

*Výzkum pro Plzeňský Prazdroj, listopad 2011,  736 respondentů – konzumentů piva.